"Od czekolady do serca" - relacja z ferii w bibliotece

Ferie już za nami. W ciągu 2 tygodni odbyło się 5 zajęć tematycznych adresowanych do dzieci. 29 stycznia rozpoczęliśmy zimową kanikułę na czekoladowo. Dzieci dowiedziały się różnych ciekawostek temat czekolady -  między innymi kiedy i dzięki komu trafiła do Polski. Zajęcia zakończyliśmy degustacją czekoladowego fondue z owocami, rodzynkami i chrupkami. Kolejny dzień zajęć poświęciliśmy makaronowi. Zaprezentowaliśmy jego rodzaje i chyba nie było dla nikogo zaskoczeniem, że dla Włochów jest on ulubioną potrawą. Przygotowaliśmy makaronowe muszle, muszelki, kokardki, kolanka, spaghetti i inne.  Było kilka konkurencji z użyciem makaronu jak choćby nawlekanie makaronu na nitkę na czas. Z makaronu powstały też śliczne motylki, rybki, ślimaczki, biedronki, jeżyki. Trzeci dzień zajęć związany był z magicznymi sztuczkami, które można przygotować w domowych warunkach. Na tych zajęciach mieliśmy rekordową ilość dzieci. Ostatni tydzień ferii poświęciliśmy naszym czworonożnym przyjaciołom kotom oraz sercu. Niemałym zaskoczeniem dla uczestników zajęć był fakt, że w USA jest kocie miasteczko a w Japonii wyspa, na której mieszkają same koty.  Podczas tych zajęć dzieci wykonywały kotka techniką origami. 8. lutego „zajmowaliśmy się” sercem. Przygotowaliśmy garść istotnych wiadomości o tym ważnym organie, między innymi jak należy o nie dbać, co mu szkodzi, jak szybko bije u malutkiego dziecka a jak u dorosłego. Dzięki aplikacji ”Ludzkie ciało” dzieci mogły pooglądać na tabletach jak „działa” ciało człowieka oraz oglądać serce w 3D . Na ten dzień zaprosiliśmy gościa – zaprzyjaźnioną panią doktor, która podzieliła się ważnymi informacjami dotyczącymi serca. Dodatkowo każdy chętny mógł posłuchać bicia swojego serduszka przy użyciu stetoskopu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach – podczas tegorocznych ferii padł rekord. Na pięciu spotkaniach gościło u nas ogółem około 150 dzieci.

Dziękujemy także naszym niezawodnym wolontariuszkom: Madzi Paszek, Patrycji Paszek oraz Ani Puchale.

"Od czekolady do serca" - relacja z ferii w bibliotece