III Noc z Andersenem w GBP w Miedźnej

Zwykle Biblioteki wieczorem są już zamknięte dla czytelników. Ale raz w roku tętnią życiem aż do późnej nocy. Wszystko za sprawą międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”, upamiętniającej urodziny tego sławnego pisarza. Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie uczestniczyła w niej już trzy razy. To wydarzenie w tym roku obchodzone było 30 marca. Punktualnie o godzinie 19:00 w Bibliotece w Grzawie stawiło się 12 dziewczynek i 4 chłopców. Wszyscy przynieśli ze sobą śpiwory, koce, karimaty po to, aby po wielu atrakcjach i zabawach zasnąć w towarzystwie bajek między regałami bibliotecznymi.

Chwile wytchnienia dała dzieciom wizyta pani Bożeny Morkisz – dyrektorki Gminnego Publicznego Przedszkola w Miedźnej. Pani Bożena przeczytała baśń pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu”, ale postawiła przed dziećmi nie lada zadanie – poprosiła je o odegranie scenki na podstawie przeczytanej opowieści.

Czekając na kolejnego gościa dzieci, bawiły się w kalambury, których nie może zabraknąć na żadnej dziecięcej imprezie, oraz głuchy telefon. Kolejna zabawa wymagała sprawności i pomysłowości, gdyż uczestnicy imprezy skręcali różne zwierzątka z kolorowych baloników. Niedługo potem pojawiła się pani sekretarz gminy Renata Łuniewska, a dzieci wysłuchały kolejnej baśni o pięciu ziarnkach grochu.

W końcu przyszedł czas na kolację. Dzieci posilone pizzą miały mnóstwo energii do zabawy. Najpierw losowały różne zadania z kapelusza przy dźwiękach muzyki. Musiały robić przysiady, pompki czy jaskółki, a nawet zaśpiewać piosenkę. Potem podzielone na dwie drużyny ścigały się w podawaniu papierowego jajka i rzucie do celu. Po intensywnych harcach zregenerowały siły, degustując przygotowane wcześniej specjały.

Czarodziejskie kalosze - znane z baśni Andersena - przeniosły dzieci do Bańkowic Mydlanych, gdzie, jak wiadomo, wszyscy mieszkańcy trudnią się robieniem baniek mydlanych. Początkowe trudności w puszczaniu baniek przez słomki nikogo nie zraziły i zaowocowały naprawdę wielkimi okazami. Wizyta w Bańkowicach musiała zakończyć się przed północą, bo właśnie o tej porze dzieci za pomocą skypa połączyły się z koleżankami i kolegami uczestniczącymi w takiej  samej imprezie w Filii Bibliotecznej nr 2 w Woli.

Mimo późnej pory /po północy/ po uczestnikach wcale nie było widać zmęczenia, więc organizatorzy przygotowali im jeszcze jeden sprawdzian na zdolności manualne - dzieci wykonywały kurki orgiami i pięknie je ozdobiły. A potem to już pozostało tylko włożyć piżamę, umyć zęby, obejrzeć bajkę na dobranoc i zasnąć. Na pamiątkę uczestnictwa w zabawie dzieci otrzymały dyplomy ze zdjęciem z imprezy. Kiedy opuszczały Bibliotekę ich buzie zdobiły nie tylko uśmiechy, ale i kolorowe malunki.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy zapewnili dzieciom poczęstunek: ”Danone” Sp. z o.o. w Bieruniu, Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Górze, Cukierni i Piekarni P. Smolorz, B. Sosna S.C., P.P.H.U. Beberok Krystyna w Miedźnej, Sklepowi Spożywczo –Przemysłowemu G. Moroń we Frydku.

/Joanna Jarnot/

III Noc z Andersenem w GBP w Miedźnej