Co się działo podczas Wakacji w bibliotece

Tegoroczne „Wakacje w bibliotece” już za nami. Przygotowaliśmy 7 spotkań o różnorodnej tematyce. Pierwszy dzień zajęć odbył się w indiańskim klimacie. Najpierw dzieci, podczas prezentacji multimedialnej, poznały plemiona indiańskie - jak wyglądały oraz czym się zajmowały. Każdy z uczestników zajęć wybrał sobie indiańskie imię oraz pomagał koledze w malowaniu twarzy. Wkrótce mieliśmy małą indiańską wioskę ze znaczącą przewagą Indianek. Ponieważ Indianie dużą wagę przywiązywali do talizmanów, amuletów, więc dzieci wykonywały swój amulet oraz „łapacza snów”. Nie zabrakło też zabaw w klimacie indiańskim: Indiański Koń oraz tor przeszkód wraz zRozbijaniem jąder bizona. Była też wspólna nauka tańca El Condor Pasa. Na kolejnym spotkaniu przenieśliśmy się do Starożytnego Egiptu aby poznać historię faraonów oraz  piramid. Przy pomocy makijażu „stworzyliśmy” kilka Kleopatr i faraonów. Pojawiła się też stosowna, na tę okazję, biżuteria wykonana z makaronu. Starożytni Egipcjanie posługiwali się pismem obrazkowym, więc przygotowaliśmy dla dzieci  zaszyfrowaną wiadomość. Skoro byli władcy Egiptu i piramidy, to nie mogło zabraknąć mumii. Uczestnicy zajęć losowali, kto zostanie mumią. Pozostałe osoby zajęły się „mumifikowaniem” delikwentów.  Pierwszy tydzień zajęć zakończył się pachnąco. Używająci płatków róży, skórki cytryny oraz innych ingrediencji przygotowywaliśmy mydełka oraz autorskie perfumy. Jednak najpierw mocno pobudziliśmy nasz zmysł zapachu wąchając oryginalne francuskie perfumy. Po takiej dawce aromatów można było przystąpić do wybierania, odmierzania i mieszania. I teraz najważniejsze – trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość, bo tak przygotowane „mieszanki” muszą odstać 2 tygodnie. Potem należy je odfiltrować. Za to gotowe do użycia były mydełka. Czwarte zajęcia przeniosły nas w skandynawskie lasy - „zapolowaliśmy” na trolle. Poznaliśmy te, które zamieszkują norweskie fiordy (troll górski, leśny, wojny, trójgłowy) oraz te sympatyczne - trolle z bajek i filmów oraz z kart książek Tove Jansson – Muminki. Na koniec dzieci wymyślały i malowały swojego własnego trolla. Piąte spotkanie poświęcone było pracom plastycznym z wykorzystaniem różnych przyborów i przedmiotów nawet tak nietypowych jak plastikowe widelce, korki, gąbka, papierowe talerzyki czy woreczki śniadaniowe. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać: akwarium na papierowym talerzu, słonecznik rysowany widelcem, błyszczącą lemoniadę, wiśnie odbijane z korka, owocową lemoniadę, klapki japonki z kartonu. Na następnych zajęciach dzieci poznały bajki Disney’a, które powstałe w okresie od 1932 do 2015 roku. Trzeba było sporo zapamiętać, gdyż potem nasi goście rozwiązywali rebusy i krzyżówki dotyczące bajkowych bohaterów. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na wysiłek fizyczny - dwie drużyny rywalizowały ze sobą w "zawodach ślepców”. Ostatni dzień wakacyjnych spotkań - Dzień z zagadką obfitował w rebusy, krzyżówki, zagadki o zwierzętach i roślinach. Nie zabrakło także zabaw takich jak: Pinokio, Rzeźbiarskie kalambury, Kolorowo. Wakacyjne spotkania zakończyliśmy wspólnym oglądaniem fotorelacji z zajęć w bibliotece. :)

Co się działo podczas Wakacji w bibliotece