Piraci, Trolle i kobra w bibliotece czyli jak minął TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Tydzień Bibliotek już za nami. W tym czasie wielokrotnie spotykaliśmy się z przedszkolakami w Woli, Miedźnej, Gilowicach i we Frydku. Zajęcia miały różnorodną tematykę. Dzieci z Miedźnej poznały karaibskie przygody małej Neli  podróżniczki. Przy tej okazji pojawiła się postać Krzysztofa Kolumba, słynnego żeglarza, oraz piratów żeglujących po Morzu Karaibskim. Skoro była mowa o piratach to musiały  być też statki ze skarbami , które znajdują się gdzieś na dnie morza. Opowieści o skarbach zachęciły dzieci do pracy polegającej na wypełnieniu dna morskiego różnymi roślinami, rybami, ssakami, żółwiami, skorupiakami i ośmiornicami. Z kolei w Filii nr 2 w Woli przedszkolaki z GPP nr 1 w Woli razem z Nelą podróżowały po północy Tajlandii. Tam przeżyły przygodę w dżungli, podczas której natrafiły na ślad kobry. Bibliotekarki  przygotowały zagadki oraz zaprosiły dzieci do wykonania własnej kobry królewskiej. Wkrótce zaroiło się od tych gadów, które na szczęście nie były groźne. Dzieci z GPP im. Kubusia Puchatka w Woli poznały przygody konika morskiego, który zgubił jedą ze swoich dziesięciu pociech.  Przedszkolaki , szukając zguby, poznały wiele zwierzątek morskich. Z kolei milusińscy z GPP nr 2 im. Wandy Chotomskiej wysłuchali opowiadania o krowie Zosi, która bardzo lubiła śpiewać.  Chciała ona wziąć udział w konkursie muzycznym ale… z realizacją tego marzenia wiązało się pokonanie wielu przeszkód. Czy Zosi się udało? O tym wiedzą najlepiej przedszkolaki. Po egzotycznych podróżach do Ameryki i Azji  nadeszła pora na zajęcia o europejskim kraju - Norwegii. To właśnie tam rozgrywały się historie z trollami w roli głównej, a uczestniczyły w nich dzieci  z GPP Bajka we Frydku i Gilowicach. Chociaż trolle nie wyglądają zbyt przyjaźnie, to wyjątkiem był troll Alojzy – posiadacz zaczarowanego koca.  Te zajęcia  zakończyły się wykonaniem przez dzieci małego akwarium.

W Tygodniu Bibliotek spotkaliśmy się też z uczniami kl. I SP w Miedźnej. Dzieci  wzięły udział w lekcji bibliotecznej poświęconej bibliotece oraz książce. Chociaż tematyka nie była łatwa, to pierwszoklasiści bezbłędnie rozwiązali wielką /składającą się z 18 haseł/ krzyżówkę. W nagrodę otrzymali piękne dyplomy z książkami, każdy z uczniów został pasowany na rycerza książek.

Dla gimnazjalistów przygotowaliśmy warsztaty scenariuszowe, które poprowadził Zbigniew Masternak. W trakcie zajęć omówiono najważniejsze zagadnienia wiązane z produkcją filmu. Uczniowie, pracując w zespołach dwuosobowych, przygotowywali screeny, które zostały odczytane na koniec zajęć.

Piraci, Trolle i kobra w bibliotece czyli jak minął TYDZIEŃ  BIBLIOTEK