Tak było "W bibliotyce bez noc" w Woli

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia w filii bibliotecznej nr 2 w Woli odbyła się już ósma Noc z Andersenem pt. „W bibliotyce bez noc”. Jak sam tytuł wskazuje, każdy uczestnik imprezy „móg godać wiela chcioł, a ci co niy umieli - mieli za zadani sie nauczyć”. Spotkanie rozpoczęliśmy od losowania śląskich imion, którymi dzieci posługiwały się podczas imprezy. Były wśród nas:  Stazyjka, Cilka, Truda, Werka, Milka, Łucja i inne. Następnie przybliżona została historia gminy Miedźna, zwyczaje i obrzędy panujące na Śląsku oraz gwara śląska. Dziewczyny miały okazję zobaczyć dawne sprzęty i ubrania znajdujące się w Izbie Regionalnej w Gimnazjum nr 2. Frelki nie miały czasu na nudę, bowiem czekało na nie wiele zadań do wykonania. Pierwszym zadaniem było rozwiązanie krzyżówek, z którymi nasi goście poradzili sobie bez problemu. Następnie dzieci bawiły się w kulanie felgi, które, jak się okazało, wcale nie jest łatwe. Dużo emocji przyniosła zabawa w ciuciubabkę, w którą każda z dziewczynek chciała się zamienić. Podczas tej nocy odwiedziła nas Pani Łucja Krutak, która przeczytała w gwarze jedną z Klechd pszczyńskich.  Uczestniczki dowiedziały się kto to jest rajculka, lajba, soroń, wichlyrz, mimrok, faflok, wigejc. Pani Łucja opowiadała o zwyczajach jakie dawniej  panowały na Woli. Następnie dziewczynki miały okazję pograć w grę planszową „Familok”.  Polegała na tym, aby przejść przez cały familok i nie wpaść w różne pułapki. Podczas spotkania uczestniczki imprezy częstowaliśmy się kołoczem z posypką, szklokami, kopalniokami oraz kołoczykami. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom imprezy za wspólną zabawę.

Dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali poczęstunek:  Bankowi Spółdzielczemu w Miedźnej Oddział w Woli, Stacji Paliw „Mixpol”, Piekarni Dariusz Sosna w Woli, Piekarnii „Brzęczek” w Woli. Dziękujemy Gimnazjum Nr 2 w Woli za udostępnienie Izby Regionalnej oraz portalowi gryfnie.pl za ufundowanie gry planszowej Familok.

Tak było "W bibliotyce bez noc" w Woli