"Śniegolandia" czyli ferie w bibliotece

Mroźne ferie w bibliotece dobiegły końca. Tematem przewodnim naszych zajęć były dwie filmowe bajki: Epoka lodowcowa oraz Kraina lodu. Na pierwszych zajęciach dzieci poznały, a niektóre przypomniały sobie, bajkowych bohaterów, rozwiązywały quizy o naszych mroźnych postaciach. Uczestnicy  dowiedzieli się również jak powstaje śnieg i czy wszystkie płatki śniegu są identyczne? Wkrótce każdy tworzył swoją niepowtarzalną, ale jadalną,  śnieżynkę. W drugiej części zajęć, podczas zabaw ruchowych: śnieżna sztafeta, śnieżki w ruch dzieci wykazywały się szybkością oraz zwinnością. Drugi dzień zajęć poświęcony był tworzeniu figurek z nieznanej im dotąd masy porcelanowej oraz robieniu  prezentu na Dzień Babci i Dziadka. Uczestnicy ferii lepili figurkę z plasteliny i zamykali ją w słoiczku z wodą i brokatem, tworząc w ten sposób oryginalną śnieżną kulę.

Kolejny tydzień zajęć przyniósł nam nowe zabawy i doświadczenia takie jak m.in. "rosnące farby". Wspólnie tworzyliśmy ekologiczne, domowe farby z mąki soli i wody, które po ogrzaniu rosną i pięknie iskrzą w słońcu. Jedyną trudność naszym uczestnikom sprawiło nakładanie farb na kartkę, ponieważ trzeba było to robić przy użyciu cienkiego patyczka. W tym dniu dzieci poznały również inną ciekawą  substancję - piankolinę. Z tej miękkiej i delikatnej masy, można lepić ładne figurki a do jej stworzenia potrzeba tylko pianki do golenia i mąki ziemniaczanej. Ulepiliśmy wspaniałe piankolinowe, kolorowe bałwanki i inne stworki. Przedostatni dzień zajęć wymagał od uczestników sporej wiedzy o naszych bohaterach, ponieważ czekało na nich mnóstwo mroźnych zagadek, krzyżówek i rebusów. Na zajęciach pokazaliśmy w jaki nietypowy sposób można stworzyć w domu sztuczny śnieg. Okazało się, że wystarczy wkład z pieluszki jednorazowej i trochę wody a otrzymamy piękny i naprawdę zimny śnieg, z którego możemy lepić bałwana w domu. W drugiej części zajęć uczestnicy zamienili się w prawdziwych budowniczych, ponieważ tworzyli ogromne zamki należące do księżniczki Elsy z Krainy lodu. Ostatnie zajęcia były najbardziej radosne, ponieważ dzieci wykonywały uwielbianą przez wszystkich zabawkę - gniotka z baloników i mąki ziemniaczanej. Mnóstwo zabawy i śmiechu było przy upiększaniu naszych gniotków. Dzieci tworzyły z tekturek i bibuły  postaci  min. bałwanka Olafa oraz  pingwina. Na zakończenie ferii przygotowana była niespodzianka: z 3 składników(cukier puder, mleko w proszku i masło) uczestnicy robili swoje własne śnieżne kuleczki, które ze smakiem później zjedli, a na koniec każdy uczestnik otrzymał odznakę „Lodowego Klubu”

Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i duże zainteresowanie naszymi zajęciami. Zapraszamy na kolejne zajęcia za rok J

"Śniegolandia" czyli ferie w bibliotece