Zapachy Indii

Przed feriami 6-ciolatki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Woli uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych poświęconych bajce i kulturze Indii. Spotkania z trzema grupami odbywały się 10,11 i 12 stycznia. Dzieci wysłuchały dwóch pouczających bajek hinduskich: o papugach i starym dzbanie, które poruszyły dwie ważne kwestie - wolności oraz wartości starych przedmiotów. Rozpoznanie flagi Indii na naszej tablicy, gdzie znajdują się flagi państw, o których już rozmawialiśmy, nie sprawiło dzieciom dużego problemu. Szczegółowo omówiliśmy znaczenie kolorów tej flagi w prezentacji. Najważniejszym kolorem Indii, zarezerwowanym dla mnichów, a także wykorzystanym we fladze, jest szafranowy. Barwa ta związana jest z najdroższą przyprawą świata - szafranem. Nie tylko pomarańczowy można zauważyć na ulicach w drugim najludniejszym kraju świata, ponieważ Indie znane są z różnorodności. Analizując różne kolory tradycyjnego stroju hinduskiego - sari, mogliśmy dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne barwy. Dzieci miały okazję poznać cenione i najczęściej stosowane w kuchni przez Hindusów przyprawy - cynamon, kolendrę, curry i inne. W prezentacji dużo miejsca poświęcono świętościom czczonym przez Hindusów: Gangesowi, świętym krowom, tygrysowi bengalskiemu, słoniowi, małpom i szczurom.

Lekcję zakończyliśmy zadaniem specjalnym, polegającym na rozpoznawaniu przypraw. Każdy mógł dotknąć, powąchać, a nawet posmakować przyprawę i odgadnąć jej nazwę. I tak zapach egzotycznych Indii zatrzymaliśmy na chwilę w bibliotece.

Zapachy Indii