A jak aparat, B jak biedronka, c jak cytryna - alfabet przedszkolaka

18 i 20 października bibliotekarka z GBP w Miedźnej odwiedziła przedszkolaki z GPP we Frydku i w Gilowicach. Podczas spotkania grupa maluchów wysłuchała opowiadania pt. "Biegnij dynio, biegnij", w którym babcia przechytrzyła trzy straszliwe bestie: wilka, niedźwiedzia oraz lwa. Pani bibliotekarka przygotowała też dla dzieci niespodziankę. Była nią "Książka z dziurą". Dzieciom bardzo spodobała się książka, którą można samemu opowiedzieć, i można ją wykorzystać do różnego rodzaju zabaw. Dzięki tej książce niespodziance każde dziecko miało okazję zostać księciem, księżniczką a nawet słoniem.

Nieco starsze dzieci, podczas zajęć, poznały trzy pierwsze litery alfabetu. Doskonale poradziły sobie z dopasowaniem kolorowych obrazków do literek. Powstały też kolorowe plastelinowe litery. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na krótkie czytanki, na które dzieci czekały z niecierpliwością. Przenieśliśmy się więc do krainy Żwirka i Muchomorka i razem z bohaterami czeskiej bajki szukaliśmy skarbu ukrytego w lesie. Z kraju naszych sąsiadów zawędrowaliśmy na daleki wschód, gdzie spotlaiśmy sułtana Abdulla i jego maga Abrakadabrę. Mag chciał zrobić syrop dla sułtana, po którym Abdulla zmniejszyłby się do rozmiaru krasnoludka. Niestety, zamiar się nie powiódł bo zamiast sułtana zmalał mag. Zainspirowani opowiadaniem postanowiliśmy też zrobić magiczną miksturę z wody, sody i octu. Jednak nasz syrop miał nieco inne, magiczne właściwości - spowodował, że z butelki wypływała lawa wulkaniczna.

A jak aparat, B jak biedronka, c jak cytryna - alfabet przedszkolaka