"Kolorowe lato" już za nami

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie w czasie wakacji zorganizowała zajęcia dla dzieci. Do wspólnego spędzenia czasu w atmosferze zabawy ale i odrobiny nauki zaprosiliśmy dzieci w miesiącu sierpniu. Chętnych do udziału w zajęciach, a spotykaliśmy się 6 razy, nie zabrakło.

2 sierpnia Biblioteka zamieniła się w indiańską wioskę, a każde dziecko, które przestąpiło jej próg oprócz własnoręcznie zrobionego pióropusza otrzymało także indiańskie imię. Jeszcze tylko pomalowanie twarzy i już dzieci były gotowe do zabaw i tańców. Indiańskie plemię wykonywało taneczne rytuały, które miały odczynić deszczową pogodę. Pląsy w rytm indiańskiej muzyki okazały się bardzo skuteczne. Już po kilku chwilach słońce wyszło zza chmur.

8 sierpnia dzieci poznały tajniki tworzenia komiksów, wykonały kilka ćwiczeń pobudzających wyobraźnię (m.in. musiały ułożyć historyjkę z przypadkowo wybranych słów), a następnie przystąpiły do pracy nad własnym komiksem. Obrazkowe historie opowiadały o dziwnych losach wujka Mandarynki i tajemniczej mumii ukrywającej się w piwnicy. Wyobraźnia i talenty plastyczne zaskoczyły chyba nawet samych uczestników zajęć.

9 sierpnia w bibliotece stawili się wszyscy miłośnicy eksperymentów naukowych oraz baniek mydlanych. Dzieci zrobiły fontannę, dowiedziały się, czym grozi zapominanie o umyciu zębów i jak trudno zgasić świeczkę dmuchając przez lejek. Drugą część zajęć poświęcona została robieniu baniek mydlanych. Całość zakończyła się konkursem na największą bańkę mydlaną, zresztą nie rozstrzygniętym, ale może to i dobrze, bo wszystkie dzieci świetnie się bawiły.

16 sierpnia to był "papierkowy dzień" - dzieci poznały zasady orgiami. Japońska sztuka składania papieru wymaga dokładności, cierpliwości, ale okazało się, że małe rączki potrafią wyczarować ze zwykłej kartki : pudełeczka, bomby wodne oraz samoloty, które od razu przetestowano. Zwykle chusteczki higieniczne odpowiednio złożone zmieniały się w kilka chwil w piękne goździki.

22 sierpnia dzieci uczestniczyły w zajęciach tanecznych. Podskakiwały, kręciły się i kołysały w rytm piosenki "Waka waka" Shakiry. Poznały też bardzo żywy i skoczny taniec belgijski. Kroki trochę się myliły, ale najważniejsza była dobra zabawa. Po intensywnych wysiłku fizycznym nie mogło zabraknąć zabawy w kalambury.

Ostatnie zajęcia zgromadziły miłośników niezwykłych i zaskakujących zwierząt. Dzieci dowiedziały się, dlaczego dziobak i konik morski są tak wyjątkowymi zwierzętami. Poznały także lygrysa oraz mnóstwo innych zwierzaków o dziwnych kształtach. Na zakończenie dzieci zrobiły piękne pająki i próbowały pokonać wielką pajęczą sieć.