Spotkanie z Edwardem Lutczynem

„Ciekawi ludzie…, ciekawe spotkania…” to wspólne przedsięwzięcie Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z/s w Woli i Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnejz/s w Grzawie. W ramach tego projektu organizowane są spotkania ze znanymi postaciami świata nauki, literatury, pasjonatami, ludźmi, którzy mogą podzielić się swoimi zainteresowaniami i przeżyciami.

16 czerwca w Sali Domu Kultury w Woli odbyło się już piąte spotkanie, tym razem z rysownikiem Edwardem Lutczynem. Znany artysta zaprezentował swoje umiejętności dzieciom i młodzieży ze szkół gminy Miedźna.Do stworzenia ciekawego rysunku wystarczy kartka papieru i marker, jednak by zaciekawić odbiorcę niezwykle ważny jest pomysł, opierający się często na grze słów, wywołującej uśmiech na twarzy. W taki sposób powstają zabawne Pot-koszulki z napisem: „Zadziw świat – przeczytaj książkę”.

Lutczyn opowiadał o swojej pracy, w której wykorzystuje nie tylko kolorowe markery, ale również inne przyrządy – niczym chirurg sięga po skalpel, żeby precyzyjnie przyciąć papier albo wciela się w rolę lakiernika samochodowego, kiedy używa specjalnego pistoletu natryskowego. Rysownik pokazał uczestnikom jak można wyrazić emocje poprzez odpowiednie narysowanie brwi i ust. Wystarczy parę kresek, żeby powstały znane wszystkim emotikonki. Rysowaniu kolejnych prac towarzyszyły anegdoty związane z prywatnym życiem artysty. Studiował na AGH w Krakowie, jednak nie został inżynierem, ponieważ całkowicie pochłonęła go pasja rysowania. Charakterystyczna kreska Lutczyna jest rozpoznawalna, ale jak zapewniał artysta, ciągle doskonali swój warsztat, uczy się i poznaje nowe techniki, co sprawia, że nieraz poprawia wcześniejsze prace. Tworzenie plakatów, ilustracji czy karykatur sprawia mu ogromną radość, co można było zaobserwować podczas spotkania. Poczucie humoru nie opuszczało naszego gościa, dlatego nie dziwi fakt, że Edward Lutczyn jest członkiem Partii Dobrego Humoru. Artysta pozostawił prace, które można zobaczyć w szkołach gminy Miedźna, w Bibliotece w Grzawie oraz w Ośrodku Kultury w Woli.