„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”

18 maja b.r. blisko setka uczniów ze szkół podstawowych z Góry, Frydku i Miedźnej wzięła udział w zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedźnej z/s w Grzawie spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke. Ten znany, ceniony i wielokrotnie nagradzany pisarz (stworzył między innymi postacie kłótliwej pary bliźniaków Kuby i Buby) już po raz czwarty odwiedził naszą gminę.

Na początku spotkania to pan Grzegorz odpytywał dzieci. Sprawdzał ich znajomość związków frazeologicznych, znaczeń starych wyrazów, a także zawodowych planów na przyszłość. Nie trzeba dodawać, że wywołało to sporo śmiechu na sali. Opowiadał także o swoich książkach dla dzieci: najnowszej „Gdybym był dziewczynką”, o serii kryminalnych przygód Detektywa Pozytywki, o książkach o całowaniu („Tylko bez całowania”). Romanse powstały z myślą o najmłodszych, gdyż autor uważa, że uczucia są ważne w każdym wieku. Grzegorz Kasdepke wspominał także, że uwielbia spotkania autorskie, bo są one dla niego inspiracją. Wiele książek powstało na specjalnie zamówienie dzieci. Na przykład książkę „Horror! czyli skąd się biorą dzieci” napisał dla przedszkolaków, aby wyprowadzić ich z błędu, gdyż większość twierdziła, że dzieci kupuje się w sklepie, na allegro lub znajduje w Kinder niespodziance. Obecnie autor pracuje nad horrorem, bo wielu czytelników prosiło go o taką książkę. Trzeba dodać, że wszystkie opowiadania pana Kasdepke mają szczęśliwe zakończenie i są pogodne, zabawne. Autor nie lubi smutnych książek, bo będąc małym chłopcem, nie mógł się pogodzić ze śmiercią ulubionego bohatera Winnetou.

W drugiej części spotkania role się odwróciły i mali dziennikarze zadawali pytania panu Grzegorzowi. Chcieli wiedzieć ile książek napisał, od jak dawna pisze i która książka jest mu najbliższa. Po konferencji prasowej dzieci mogły zakupić książki pana Grzegorza i poprosić o autograf.

„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”
„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”
„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”
„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”
„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”
„Tu i tam z Grzegorzem Kasdepke”