„Sztuka jako kultywowanie kulturalnych tradycji ziemi pszczyńskiej”

Sztuka jako kultywowanie kulturalnych tradycji ziemi pszczyńskiej” to wspólny projekt sześciu gminnych bibliotek powiatu pszczyńskiego, który koordynuje Miejsko–Powiatowa biblioteka Publiczna w Pszczynie. Jego celem jest promowanie bogactwa i tradycji rękodzieła oraz sylwetek twórców ludowych powiatu pszczyńskiego. W ramach tego projektu zorganizowano ruchoma wystawę, którą można było obejrzeć w sali OSP w Jankowicach, w Bibliotece Publicznej w Goczałkowicach-Zdroju, a od 12 do 14 kwietnia w Sali Domu Socjalnego w Grzawie.

Otwarcie wystawy zbiegło się z Gminnym Turniejem Wiedzy o Regionie organizowanym przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Miedźnej z/s w Grzawie, dzięki czemu uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli zapoznać się i obejrzeć różnorodne formy twórczości. Na wystawie zaprezentowano przeróżne rodzaje haftu, prace szydełkowe, obrusy, serwetki, bombki, jajka. Znalazło się również sporo obrazów – haftowanych, olejnych, a nawet kolaży. Nie zabrakło także rzeźb, płaskorzeźb, ceramicznych figurek, tradycyjnie wyplatanych słomionek, ludzików ze sznurka czy szyszek. Można było obejrzeć wiele prac wykonanych z papieru, m.in. kwiaty, kartki świąteczne i okolicznościowe, pudełka z papierowej wikliny. Oprócz tego na wystawie znalazły się gobeliny, biżuteria, ozdoby z kwiatów sztucznych i zasuszonych, szyszek, itp.

Gminę Miedźna reprezentowali: Ludwik Kostrząb – autor obrazów olejnych przedstawiających zabytki gminy jak i powiatu; Anastazja Pustelnik, która zaprezentowała tradycyjne elementy stroju ludowego, takie jak wykonane szydełkiem czepce czy chusty oraz Jan Gwódź, który wyplata tradycyjne słomionki.