XIII Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”

10 kwietnia 2013 r. odbył się XIII Turniej Wiedzy o Regionie organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedźnej z/s w Grzawie, Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z/s w Woli i Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej.  Tegoroczny turniej uświetniła wystawa prac mieszkanki Woli Anastazji Pękały, która haftuje przepiękne serwetki, obrusy i firanki.

O godzinie 10:00 pięcioosobowe drużyny uczniów szkół podstawowych gminy Miedźna zajęły miejsca przy stolikach, gotowe do zamierzenia się z pytaniami i zadaniami. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich miłą niespodziankę, którą był występ  zespółu folklorystyczno – integracyjnego Folkowianie, działającego w Środowiskowych Domach Samopomocy w Pszczynie i Grzawie.  Tworzący grupę podopieczni i pracownicy Domów, od 7 lat kultywują tradycje ludowe Ziemi Pszczyńskiej poprzez śpiew. Uczestnicy konkursu oraz goście wysłuchali śląskich piosenek, mogąc podziwiać ludowe stroje, w jakich wystąpił zespół oraz umiejętności wokalne i aktorskie grupy i solistów.

Po tak pięknym muzycznym wprowadzeniu rozpoczęły się turniejowe potyczki. Pytania za 2 punkty rozgrzały wszystkich uczniów,  a zdobycie przez każdą drużynę maksymalnej punktacji zachęciło do współpracy przy pierwszym zadaniu. Ważnym elementem corocznego turnieju jest wystrój sali, na który składają się charakterystyczne przedmioty codziennego użytku z jakich korzystali nasi przodkowie. Każda drużyna wylosowała jeden przedmiot i musiała odgadnąć jego śląską nazwę. Prócz tego jury w składzie: dr Maria Szostak, dr Urszula Chrobok-Sztoler, Danuta Przybylska-Mika i Renata Szweda, wybrało dodatkową rzecz do rozpoznania. W tej konkurencji zawodnicy poszczególnych  szkół mogli porozumiewać się między sobą, żeby stworzyć wspólną listę przedmiotów, wśród których znalazły się: nudelkula, słomionka, cep, rogolka, waszbret i ryczka (krzesełko) Z nazwaniem tego ostatniego uczestnicy mieli problem, dlatego zamiast 6 punktów otrzymali 5. Przy tym zadaniu mieliśmy okazję przypomnieć sobie do czego służyły wymienione rzeczy.

Druga tura pytań za 2 punkty zakończyła się remisem i z takim stanem drużyny przystąpiły do kolejnego zadania, polegającego na dopasowaniu właściwej definicji do gwarowych słów. Trzy podpowiedzi miały ułatwić drużynom odnalezienie znaczenia wyrazów: klipa, pukiel, bebok, wylynkać się, karlus i szkubowiec. Jednak nie wszyscy wiedzieli, że dziecięca zabawa to klipa, a poczęstunek po wyszkubkach nazywano szkubowcem. Runda pytań za 4 punkty poprzedziła przedostatnie zadanie, wymagające spostrzegawczości i zdolności manualnych. Każda grupa otrzymała kopertę z puzzlami, które należało ułożyć, a dodatkowo rozpoznać przedstawioną na obrazku budowlę. Jury oceniało szybkość wykonania zadania, a w tej niezwyciężonymi okazali się uczniowie z Góry. Inne drużyny potrzebowały nieco więcej czasu na dopasowanie elementów układanki przedstawiającej Kościół pw. Męczeństwa Jana Chrzciciela w Grzawie. Kolejne pytania za 4 punkty dotyczyły herbów gminnych wiosek, które nie sprawiły trudności żadnej z drużyn.

Turniej zakończyło czwarte zadanie czyli przygotowana przez każdą szkołę scenka. I tak po raz  kolejny przenieśliśmy się w czasy zapamiętane przez naszych dziadków. Tym razem obejrzeliśmy scenki o wielkanocnych zwyczajach, pieczeniu kołocza, babcynej szafie, zwyczajach odpustowych i leczeniu przez znachorkę. Przygotowanie młodych aktorów zostało docenione przez wszystkich gromkimi brawami, a przez komisję – maksymalną liczbą punktów.

Turniej zakończył się zwycięstwem drużyny ze szkoły podstawowej z Góry. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Miedźnej, trzecie ex aequo – szkoła z Frydku i „jedynka” z Woli, a na czwartym miejscu znalazła się Szkoła nr 2 w Woli. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Również każda ze szkół została nagrodzona dyplomem i książką.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju BIbliotek Polsko-Amerykańskiej  Fundacji Wolności.

XIII Turniej Wiedzy o Regionie „Nasza Mała Ojczyzna”