Spotkanie z Jarosławem Kretem

12 kwietnia b. r. mieszkańcy gminy Miedźna spotkali się z dziennikarzem, podróżnikiem, kulturoznawcą i fotoreporterem Jarosławem Kretem, którego zaprosili: Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka. Było to już trzecie spotkanie z cyklu „Ciekawi ludzie…, ciekawe spotkania…”

Podczas wtorkowego spotkania, w tym szczególnym czasie oczekiwania na Święta Wielkanocne, udaliśmy się w podróż do Ziemi Świętej, ale nie była to typowa pielgrzymka do pięknego
i niebezpiecznego zarazem, zakątka świata. Była to Ziemia Święta widziana oczyma Jarosława Kreta, opowiadającego swoimi zdjęciami niezwykłą historię. Należy tutaj wspomnieć o fotografiku Tomaszu Tomaszewskim, który zainteresował znanego prezentera fotografią oraz wpoił mu zasadę spojrzenia głębiej – by fotografia przedstawiła jakąś ciekawą historię. Odwiedzając wielokrotnie współczesną Jerozolimę, Jarosław Kret poszukuje miejsc i postaci, stara się wyobrazić sobie zdarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Prezentując kolejne fotografie, autor opowiadał historie związane z czasami biblijnymi.

Zaczął od miejsca Banias, gdzie wypływa jedno ze źródeł Jordanu, nad którym zabrzmiały słowa „Tu es Petrus”… by zakończyć na Golgocie i Górze Oliwnej - kościele Pater Noster, gdzie umieszczono setki tablic z modlitwą „Ojcze nasz” w prawie wszystkich językach świata (w tym w kaszubskim).

Piękne krajobrazy, postaci i miejsca związane z historią chrześcijaństwa, przesuwały się przed naszymi oczyma, a wrażenia pogłębiała egzotyczna muzyka i niezwykła gawęda gościa. Wyraźnie zacierała się granica między przeszłością a czasem teraźniejszym. Kolorytu dodawały wielokulturowość miejsca i różnorodność religii wyznawanych w Jerozolimie.

Jarosław Kret opowiedział również o swojej dziennikarskiej karierze, jako redaktora magazynu „National Geographic” oraz redaktora telewizyjnego. Z Telewizją Polską jest związany od lat dziewięćdziesiątych, a pracę w niej zawdzięcza, jak sam stwierdził, „ładnym oczom”. W swoim dorobku ma też kilka książek: Kret na Pogodę, Ziemia Święta, Moja Ziemia Święta, Moje Indie. Zwłaszcza Indie darzy głębokim uczuciem, traktując je jak swój drugi dom. Nic dziwnego, skoro spędził tam prawie 5 lat.

Jeżeli ktoś nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, może sięgnąć po album Moja Ziemia Święta, który jest plonem siedmiu podróży Jarosława Kreta do Ziemi Świętej.

Ciekawi ludzie…, ciekawe spotkania…” to wspólne przedsięwzięcie Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z/s w Woli i Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej z/s w Grzawie. W ramach tego projektu organizowane są spotkania ze znanymi postaciami świata nauki, literatury, pasjonatami, ludźmi, którzy mogą podzielić się swoimi zainteresowaniami
i przeżyciami.