II „Noc z Andersenem” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedźnej

Wieczorem 1 kwietnia 24 dzieci z Grzawy, Miedźnej, Frydku i Gilowic przybyło by spędzić wieczór i noc w bibliotece w atmosferze zabaw, gier i czytania baśni. Chociaż impreza odbywała się 1 kwietnia to nikt nawet przez moment nie pomyślał, że to żart.

Dzieci pięknie poprzebierane najpierw złożyły uroczystą przysięgę, że będą się dobrze bawić,a wkrótce po niej zasadziły drzewko upamiętniające urodziny duńskiego baśniopisarzaH. Ch. Andersena, które przypadają 2 kwietnia.

By zabawa była pyszna i słodka, ochoczo zabraliśmy się do przygotowywania ciasteczek w kształcie gwiazdek, księżyców i serduszek – wkrótce aromaty rozchodziły się po wszystkich pomieszczeniach. Aby złapać oddech uczestnicy imprezy wysłuchali baśni „Nowe szaty cesarza”, które przeczytał nasz gość specjalny – dyrektor GOK-u w Miedźnej pani Joanna Stawowy. Wszyscy uważnie słuchali baśni, gdyż kolejne zadanie wiązało się z jej treścią. Wkrótce poszły w ruch pędzle, farby i pieczątki – był jeden wielki zakład produkujący kolorową tkaninę na szaty cesarza – zresztą nie tylko materiał był przy okazji pomalowany…

Prace musiały mieć odpowiednie tempo, gdyż kolejni goście już pukali do drzwi. Zapytacie kto? Otóż było to 5 młodych strażaków z OSP w Miedźnej, którzy pokazali dzieciom  jak udzielać pierwszej pomocy – służył im do tego fantom a mieli jeszcze wiele innych sprzętów  i narzędzi. Co odważniejsi próbowali swoich sił w masażu serca. Po intensywnym wysiłku wszyscy zasłużyli na kolację – gorąca pizza i herbatka owocowa już czekały.  Objedzeni postanowiliśmy spalić co nieco kalorii podczas ćwiczenia układu tanecznego w coraz to szybszym tempie, trudne figury i pląsy nie sprawiły imprezowiczom większych trudności, mig zapamiętywali kroki i podskoki.
Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentacji strojów, w które dzieci się poprzebierały.

Kolejny gość przybył do nas tuż przed 23 i przeczytał nam fragment „Królowej Śniegu”, tym razem była to pani Danuta Przybylska-Mika. Dzieci już nieco zmęczone, niektórym powieka już opadała, nie poddawały się i dzielnie przystąpiły do kolejnego zadania. Do zdjęć ze swoimi podobiznami domalowywały przeróżne stroje baśniowe – był Czerwony Kapturek, Roszpunka, czarownica, diabełek, księżniczka i inne. Nie był to jednak koniec nocnego maratonu zajęciowego, bowiem nadszedł czas na wysiłek umysłowy: kalambury to jest to, co dzieci bardzo lubią i z czym świetnie sobie radzą. Tym razem też tak było, a następująca po nich  zabawa z krzesełkami rozbudziła nawet tych, którzy co nieco przysypiali. Ostatnim punktem programu przed snem był czat i było oglądanie bajki „Mała Syrenka”. O godzinie 3 wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek, by z samego rana pożegnać się z biblioteką i kolegami z imprezy.

Bardzo dziękujemy sponsorom oraz gościom, którzy swoją obecnością uświetnili imprezę: Danucie Przybylskiej-Mice, Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej
sp. z o .o. w Górze, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Miedźnej z/s w Woli, Joannie Stawowy, KGW w Grzawie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedźnej, Piekarni i Cukierni Paweł Smolorz, Bogdan Sosna s.c. w Miedźnej, PPHU Krystyna Beberok w Miedźnej, Zespołowi Oświaty i Wychowania w Miedźnej.